Parmak Çıtlatmak Zararlı mı?

Parmak Çıtlatmak Zararlı mı?
Eklemler arasındaki boşluk artınca eklem sıvısı içindeki gazlar minik baloncuklar oluşturur.Artan boşluğa dolan ekstra sıvı bunların birleşip daha büyümesine ve patlamasına sebep olur. Çıtlatma sonrası eklem yaklaşık 30 dakika gibi bir sürede tekrar eski halini alır. Gazların tekrar çözünmesiyle yeni baloncuklar oluşur.
Bu alanda az çalışma olmasına rağmen en bilinen araştırma 2009 parodi nöbel ödülüne layık görülen bir araştırma.Dr. Donal UNGER 50 yılı aşkın sürede her gün sol elinin parmaklarını günde 2 kez çıtlatarak sağ eliine hiç karışmamıştır. Yaklaşık olarak 36500 kez çıtlatma demek.

Çalışma sonrası Dr Donal UNGER her iki el parmakları arasında herhangi bir farklılık olmadığını ve parmaklarda titremem veya şişme gibi herhangi bir semptomla karşılaşmadığını belirtmiştir.
Bu çalışma tek bir kişide yapıldığı için kesin bilgi vermemekle birlikte henüz parmak çıtlattığı için parmaklarında bir semptoma rastlanan vaka tespit dilmedi. Çalışmadan çıkarılacak sonuç kesin olmamakla birlikte parmaklarınızı çıtlatmakta henüz bir sorun yok diyebiliriz.