Germe Egzersizlerinin Kuvvet Üzerine Akut Etkisi

Germe Egzersizlerinin Kuvvet Üzerine Akut Etkisi
Kuvvet testleri ve kuvvet çalışması öncesinde yapılan germe egzersizinin performans üzerine etkisi araştırmacıların dikkatini çeken konulardan bir tanesi olmuştur.

Yapılan çalışmalarda farklı kuvvet türleri öncesi yapılan farklı germe yöntemlerinin performans üzerine akut etkisine bakılmıştır. Yapılan çalışmalarda genellikle statik germe yönteminin izokinetik kuvvet üzerine akut etkisi incelenmiştir. (izokinetik kas kasılması: kas tüm hareket boyunca aynı hızda kasılır ve gevşer. Bu tip kas kasılmasının uygulanması için yükün ve kas kasılmasının artmasını sağlayan özel ve antrenman ekipmanına ihtiyaç vardır.)
2005-2009 yılları arasında yapılan birkaç çalışmada statik germelerin kuvvet antrenmanına akut etkisinin olumsuz olduğu ve bazı çalışmalarda kuvvette yüzde 10 luk bir azalma meydana getirdiği görülmüş(germeden yarım saat sonraki sürede bu kuvvet kaybı meydana geliyor)

Yapılan az sayıdaki çalışmalarda dinamik germenin izokinetik kuvvet performansını olumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu sonuçlar ışığında kuvvet çalışması öncesi özellikle 15 sn ve üzerinde statik germe egzersizlerinin yapılmaması, bunun yerine dinamik egzersizlerden oluşan bir germe programının kullanılması gerektiği önerilmektedir.
Bu çalışmalardan çıkarılacak sonuç şu:idman öncesi ısınmada bir kası en uzun pozisyona alıp 30 saniye bekletmek kası ısındırmaya yetmeyeceği gibi kas performansında da azalmaya sebep olabiliyor.bunun yerine bir mobilizasyon rutini yada dinamik germe egzersizleri tercih edilebilir.

Sporlu ve sağlıklı günler dileklerimle
Fzt. Ahmet BURAK