Fıtıkta En Çok Sorulan Sorular

Fıtıkta En Çok Sorulan Sorular
En çok sorulan soru: Fıtığı olanlar spor yapabilirmi?

Bu soruya benim cevabım spor yapabilir değil spor yapmalı. Başta dediğim gibi sebebi hareketsiz bir yaşam olan bir hastalığı sebebini ortadan kaldırmadan iyileştirmek pek mümkün değil. Tedavi görüp ağrılarınızı azaltabilirsiniz ancak kasları kuvvetlendirmeden kan dolaşımını arttırmadan bu hastalık tekrar nüksedecektir.

Fıtığım var ama ameliyatlık değil dikkat et dendi.

Bu cümle bana çok acımasız geliyor. Bu cümleye maruz kalan birinin bilinç altında maalesef şu düşünce oluşuyor: Şu an ameliyatlık değilim ama ilerde kesin ameliyat olacağım. Olabildiğince belimi veya boynumu korumam lazım. Burdaki korumayı maalesef çoğu kişi hareket ettirmemek olarak anlıyor ancak buradaki koruma beli veya boynu kuvvetlendirmek olmalı.

Ameliyat bir çözüm mü?

Fıtık oluştuktan sonra şikayetlerin giderilmesi için belki evet ama sonrasında yaşam tarzında bir değişiklik yaratılmadığı sürece(düzenli egzersiz, sağlıklı beslenme,iyi uyku,yeterli sıvı alımı) tekrar nüksetme olasılığı maalesef daha yüksek.

Fıtık ameliyatsız iyileşir mi?

Doğru tedavi ve egzersizler ile iyileşir.Ülkemiz maalesef bu hastalığın tedavisi konusunda oldukça ilginç ve zengin seçeneklere sahip.Aromatik yağ veya baharat karışımlarından tutun da baş aşağı sallamaya, kütükle vurmadan el ile yerine itmeye kadar bir sürü hiçbir bilimsel dayanakla ilgisi olmayan yöntemler mevcut.bu yöntemlerin rağbet görmesinin sebebi de maalesef tek bir uygulamada iyileşmeye olan inanç diyebilirim. Çünkü vücudumuzu bir makine gibi düşünmeye başladık. Gevşemiş bir cıvata sıkıldığı zaman her şey düzelecekmiş gibi düşünüyoruz. İnsan vücudu bir sistemler bütünüdür ve sistemler tek başına çalışmadığı gibi tek başına da iyileşmez.

Fıtık egzersizi var mı:

Özellikle sosyal medyada dikkat çektiği ve etkileşim aldığı için son zamanlarda gerek fizyoterapist gerek spor hocaları hatta egzersiz yaptıktan sonra ağrısı azalmış çoğu kişi tarafından FITIK EGZERSİZLERİ başlığı altında egzersizler paylaşılıyor. Bu durum maalesef sağlıklı bir olay değil. Çünkü fıtık yukarıda saydığımız gibi tek bölgede olmamakla birlikte her bireyin sahip olduğu vücut kompozisyonu farklıdır ve egzersiz kişinin durumu değerlendirildikten sonra planlanmalıdır. Obez ve zayıf biri aynı egzersizi yapıp aynı sonucu alabilir mi?

Sporlu ve Sağlıklı Günler Dileklerimle.
Fzt. Ahmet Burak